Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reportáž z Topolan

26. 7. 2009

Reportáž Topolany 4.července 2009- hřiště

Páté kolo Velké ceny za parného odpoledne  přivítali Topolany na travnatém hřišti 11 družstev žen a 25 družstev mužů. Z okolních okresů k nám zavítala 3 družstva z toho dvě z Jabloňan a jedno z Mokré. Celou soutěž začalo domácí družstvo „A“ které je bodováno v okresní lize. Provedení útoku bylo bezchybné a domácím se podařilo konečně před domácím publikem předvést výkon, který by je vynesl na nejvyšší a hodnota 18:86 se jejich snu velice blížila. Na tuto skutečnost si však museli počkat ještě než odběhne 24 družstev.Domácí do své soutěže zařadili ještě družstvo „B“ složené s kluků, kteří zaskakují v lize, nebo v minulosti aktivně cvičili a na proudech je doplnili kluci, kteří odběhali sezonu za starší žáky a nyní už budou určitě zaskakovat v mužské kategorii a časem 20:09 se vyrovnali svým soupeřům. Začíná se nám na družstvech projevovat dovolenkové období a mnoho družstev si muselo půjčovat. Další okolností byla účast družstev nebo některých členů na Mistrovství ČR dorostu v požárním sportu družstev a jednotlivců. A teď k výkonům jednotlivých družstev. Myslejovice „A“ nedoběhli levý proud a bylo po nadějích, Drnovice „A“ mírně zaváhali na koši a měli změny v sestavě, ale čas stačil na bednu. Dětkovicím upadl rozdělovač a ztráta se již nedala dohnat, Hoštice i přes 2 půjčené členy pokus na hranici 20 vteřin, Drnovice „B“ 2 půjčení členové levý proud nedoběhl a čas se zastavil v čase přes 30 vteřin. Myslejovice „B“ s 2 půjčenými členy nedoběhli proud, ale strojník celou situaci podržel a nakonec to stačilo na druhé místo. Tučapy „A“ nastoupili v kompletní sestavě, útok byl bez větších chyb ale čas neúprosný a stačil pouze na 5. místo.Drnovice „C“ dali pozdě koš a čas stačil na 2 desítku, Hlubočany v kompletní sestavě dali útok bez chyb avšak zradil je stroj, který po sestříknutí terčů sám zhasl a  jak zjistili po útoku prasklé těsnění pod hlavou určitě ovlivnilo čas. Domácí si postupně odškrtávali jednoho soupeře za druhým a úpěnlivě sledovali každý pokus. Tučapy „B“ nezapojili rozdělovač a po nějakém peprném slovíčku to byl první neplatný pokus dne. Orlovice rozběhli pokus bez potíží vše klapalo jak mělo pouze proudaři nestíhali doběhnout, ale i tak pěkný výkon. Habrovany na tom byli úplně stejně, ale jejich proudaři to zvládli o poznání lépe a celkově 4. místo. Kučerov chtěl zopakovat úspěch z loňska bohužel Kamil si vybral smůlu a svým prostřikem připravil ostatní o dobré umístění, když první terč by stačil na první místo, ale šesté je také dobré. Hodějice  ve svém pokusu nezapojili rozdělovač a pokus vzdali, Jabloňany „B“ měli problém s nabíráním a nedoběhly proudy presto jim čas stačil na první desítku. Dražovicím se odpojila C spojka od rozdělovače strojník ubral plyn i když odpojená spojka patřila proudu, který už měl terč sražený a čas stačil až na 20 místo.Velešovicím se odpojila hadice B od rozdělovače a špatná práce strojníka měla za následek zkropení tratě a poslední místo  ve startovním poli.Družstvo z Mokré u Brna pěkně rozběhnutý pokus avšak levému proudu upadla proudnice a bylo po nadějích. Na startu se připravovala poslední 3 družstva a podle dlouhodobých statistik (aniž bych chtěl podceňovat Radslavice a Šaratice), pouze jedno mohlo připravit domácí o vedení. Radslavice rozběhli útok bez problémů, avšak levý proud nestíhal a čas stačil na druhou desítku. Jabloňany „A“ dělali všechno proto aby domácím zkomplikovali cestu za slávou všem domácím se tajil dech a nezapojená proudnice na levém proudu rozpoutala obrovskou radost domácích, kteří stáli všichni kousíček od osudného levého proudaře a asi mu tím brali štestí. Poslední v kategorii mužů nastoupili Šaratice, které přejeli ze soutěže z Moutnic a svým výkonem se zařadili na celkové 12 místo.Ivanovice si své výkony pro soutěž do Topolan odběhli v Hlubočanech a časy jim stačili na 11 a 18 místo.

Kategorie žen začala pokusem Hoštic, který byl v  pořádku bohužel prostřik na proudu připravil děvčata o lepší umístění. Radslavice po úspěchu v Hlubočanech předvedli povedený pokus ovšem čas tentokrát stačil na 5 místo. Hlubočany s vypůjčeným strojem od Kučerova předvedli pěkný pokus, avšak problémy na levém proudu obrali děvčata o cenné  vteřiny. Orlovice zaváhali na nabírání a svoji ztrátu už nedohnali, u Velešovic byla situace naprosto stejná. Poslední dva týmy předvedli své pokusy dle svých standartů a Hodějicím to stačilo na první místo a Kobeřickým děvčatům na třetí. Děvčata z Ivanovic,  Drnovic a Dražovic si své pokusy odběhli také v Hlubočanech , ale pouze Drnovice nejvíc promluvili do pořadí na bedně.

Celou soutěž zakončilo klání mladých hasičů z Topolan a Moravských Prus. Pro Topolanské děti to byla zasloužená odměna za jejich snažení na soutěžích a možnost předvést se na domácí půdě před svými rodiči, prarodiči a spoluobčany. První nastoupili starší žáci Topolan poté  Prusy a ve stejném pořadí i mladší žáci. Domácí v plné míře zúročili své zkušenosti ze soutěží a obsadili první místa. Pro děti to bylo pěkné zakončení sezony a vykročení do prázdnin a pro vedoucí takové malé pohlazení po duši a důkaz toho, že se o děti během celé sezony dobře starali, svědomitě přistupovali k výcviku a na to, že to byla jejich první sezona mohou být spokojeni s odvedenými výkony svých svěřenců. Malou chybičkou pro mě ale podstatnou byl fakt, že při celkovém vyhlášení výsledků byl odměněn řidič a pomocník v jedné osobě Zdenek Grmela, který byl zdatným pomocníkem a nejmladší člen kolektivu, bohužel bylo opomenuto to hlavní, kdo se dětem obětoval nejvíc a s hasičinou má asi nejmenší zkušenosti a to je vedoucí kolektivu Marie Kudličková, která do tohoto kolotoče skočila po hlavě, s dětmi prožívala všechny úspěchy a zklamání po celou sezonu a domácí tento fakt před domácím publikem neocenili. Věřím, že osobní poděkování určitě proběhlo, ale před spoluobčany se malá zmínka o snažení této osobnosti Topolanských hasičů mohla objevit. Celá soutěž měla dobrý spád, avšak doplňková soutěž žáků pozdržela vyhlášení výsledků a pro příští rok předvést snad ukázku na vyplnění času do vyhlášení výsledků, ale zbytečně družstva nezdržovat.   

Celou soutěž bych zhodnotil jako velice povedenou, dobré ceny pro družstva, občerstvení na úrovni a hlavně perfektní počasí snad až moc.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář