Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reportáž z Velešovic

26. 7. 2009

Reportáž Velešovice 18. července 2009 cesta u hřiště.

Sedmé kolo Velké ceny okresu Vyškov  v  požárním útoku hostili Velešovice. I když byl povrch pevný ne travnatý, zásahem vyšší moci startovala první kategorie mužů. Jelikož tato skutečnost nebyla nikomu z družstev předem oznámena  mnohým to zkomplikovalo sestavení družstev a nebylo dodrženo i obsazení rozhodčích oznámené na předešlé soutěži, celé klání bylo přesto zahájeno. Obloha i předpověď počasí dávali všem zúčastněným tušit, jak dneska celá soutěž bude probíhat. Začátek soutěže byl zatím bez deště, ale obloha se zatahovala čím dál víc. Do Velešovic se sjelo celkem 26 družstev mužů a 12 žen z toho bylo pět družstev z okolních okresů a dvě, která nejsou hodnocena ve VC.

Kategorii mužů zahájilo domácí družstvo, kterému však přehnanou snahu o co nejlepší výkon překazilo rozpojené béčko. Domácí však pokus nevzdali a pokus dokončili, čas však nakonec stačil na poslední platný pokus celé soutěže. Po domácích nastoupili Tučapy „A“, kterým se v letošní sezoně nedaří podle jejich představ a určitě si chtěli vyspravit bodový stav v celkovém hodnocení. Bohužel s jedním půjčeným členem z družstva „B“ rozběhli sice dobře svůj pokus, ale levý půjčený proud nedoběhl a nebyl schopen zrazit terč a měli jsme první neplatný pokus a další bodovou ztrátu pro Tučapy. Jako další se připravovalo družstvo Myslejovic, které muselo díky změně pořadí kategorií nasadit pouze tým „A“ a pozměnit obsazení postů zvládlo svůj pokus s malým problémem na rozdělovači a nedoběhem proudů a celkový čas stačil na 12. místo. Topolany přijeli do Velešovic pouze s „A“ týmem a chtěli určitě na dnešní soutěži předvést výkon s vyšším bodovým hodnocením a co nejvíce se přiblížit celkovému prvnímu místu ve VC. Pokus byl rozběhnut dobře, trošku pozdější voda a prostřik na pravém proudu však připravil Topolany o lepší čas i když jak se později ukázalo brali druhý nejvyšší počet bodů a v celkovém hodnocení se přiblížili na 3 body za vedoucí Drnovice  „A“. Pokud budou pokračovat v pokusech na jistotu v druhé polovině VC bude závěr hodně zajímavý. Drnovice „C“ se dvěma půjčenými závodníky předvedli pěkný útok s trošku pozdější vodou, ale v celkovém hodnocení to stačilo na páté místo. Radslavice v kompletní sestavě po problémech s nářadím na základně odstartovali svůj pokus dobře, avšak mohutný řev stroje bez vody bez řádného zavodnění dával tušit, kde se stala chyba. Nakonec košař celý pokus skončil vytažením savice bez koše, druhý NP dnešního dne. První zástupce okolních okresů družstvo z Ořešína (BO) se rozběhlo ke svému pokusu bez větších problémů, avšak odpojené béčko od rozdělovače znamenalo, že družstvo svůj pokus vzdalo. Tučapy „B“ po problémech na rozdělovači dokončili útok v čase na hranici 25 vteřin a nemohli pomýšlet na dobré umístění, i když??.  Další zástupce z jiného okresu Tvarožná (BO) to má do Velšovic co by kamenem dohodil. Jejich výkon po problémech na základně skončil s časem na hranici 30 vteřin a umístění v druhé desítce výsledkové listiny. Družstvo ze Šaratic začalo svůj pokus standartním způsobem, na první pokus se však nepodařilo Olinovi nabrat vodu a opětovné nabrání stálo družstvo cenné vteřiny a celkový čas těsně pod 28 vteřin. Ivanovice na Hané „A“ s jedním půjčeným z béčka předvedl pokus bez závažnějších problémů na hranici 20 vteřin, ale jak následující deštěm ovlivněný průběh soutěže ukázal, pro ivanovické áčko to znamenalo první místo a na závodní prostor ve Velešovicích začali dopadat první kapky deště. Habrovany se přesto začaly připravovat ke svému pokusu a stihnout si ho odběhnout za trochu příznivých podmínek. Útok byl rozběhnut už za zvyšující se intenzity deště a nakonec se pravému proudu nepodařilo nasadit proudnici a bylo po nadějích.  Po tomto útoku se strhla průtrž mračen a závod byl na 20 minut přerušen. Po přestávce, i když se déšť zcela neuklidnil, pokračovala soutěž pokusem Dětkovic. Svůj pokus s ohledem na podmínky rozběhli dobře, bohužel na pravém proudu nedoběh a tím pádem velký prostřik.  Potom se na základně začal připravovat vedoucí celek VC družstvo Drnovice „A“. S jedním půjčeným členem z Tučap se rozběhli ke svému pokusu. Vše bylo v pořádku než přišla voda k rozdělovači a tu se odpojilo béčko a Drnovice pokus vzdali. Další nastoupili Hlubočany. Při dokončování přípravy na základně se opět hustěji rozpršelo, pokus byl odstartován vše bylo bez problémů když už se voda tlačila do útočných proudů uvízla rozdělovači noha v hadici pravého proudu a než se z tohoto sevření vyprostil, uběhli dlouhé vteřiny a čas se zastavil na hranici 40 vteřin. Křenovice z Moravské hasičské jednoty přijeli s mladým kolektivem sbírat zkušenosti, svůj pokus zvládli dobře jen obrovský prostřik na pravém proudu je připravil o docela dobrý čas. Další zástupce okolních okresů Mokrá (BO) nenasadil při svém pokusu koš a NP. Drnovice „B“ šli svůj pokus rozvážně s ohledem na počasí a prostřik na levém proudu je stál umístění na bedně. Hoštice-Heroltice s vypůjčeným proudem z Habrovan, který však nenasadil proudnici byl konec nadějí na lepší umístění, ale první terč by dnes stačil na třetí místo. Bílovice (PV) měli pokus dobře rozběhlí avšak strojník bez rozvahy zalil dopravní vedení, proudaři nedoběhli a i když se snažili terče nesestříkli, další NP dnešní  soutěže. Ivanovice na Hané „B“ svůj pokus začali dobře, avšak problémy na stroji  a rozhodčí upozornil na zapojení B hadice na stroj pouze na jeden zub a Libor pokus ukončil, aby se nářadí zbytečně nepoškodilo. Orlovice nedoběhli levý proud a s časem za hranicí 40 vteřin je zařadil na konec výsledkové listiny. Kučerov s dvěma půjčenými členy dal pokus jistoty, strojník počkal s vodou a snad jen škoda prostřiku na pravém proudu je připravila o lepší umístění. Dražovice taktéž na jistotu a mírný prostřik na pravém terči. Starý Lískovec-sport předvedl pěkný pokus na jistotu i když čas za hranicí 20 vteřin, ale dnes stačil na druhou příčku. Poslední v kategorii mužů se představili Hodějice, které se pustili do pokusu s rozvahou a dnes jim jejich výkon stačil na třetí místo. Co dodat k průběhu disciplíny? Celá její druhá polovina byla silně ovlivněna počasím a ti co si odběhli svůj pokus před deštěm si ušetřili mnoho úsilí pro zdolání tratě. Na výsledcích je jasně vidět kde se dnes pohybovali časy a kolik stačilo ivanovickým klukům k vítězství, ale je to soutěž a nic se nedá dělat příště snad bude počasí moudřejší, i když letos k nám moc shovívavé není.

Ještě v průběhu kategorie mužů byli svoláni vedoucí ženských družstev k poradě, zda kategorie žen bude odstartována. Napřed byla zrušena potom byla zase prohlášeno že se poběží, že má pořadatel zakoupeny ceny, poté zas bylo oznámeno že si může odběhnout tuto soutěž v Dražovicích, poté zase, že si soutěž může odběhnout  kdo chce vzhledem k počasí a hodnocení se nebude započítávat do VC. Nakonec se kategorie žen  rozběhla pro ty, kteří si na trať troufly a nebude bodována do VC. Většina družstev se proto odhlásila, aby ndošlo ke zbytečným zraněním. V soutěži zůstalo pouze 5 družstev. První nastoupili domácí s problémy na trati se vypořádali po svém a dnes jim jejich výkon přes 30 vteřin stačil na druhou pozici. Tvarožná (BO) pokus s problémy které se projevili na výsledném čase, který však stačil na 3. místo. Radslavice svůj pokus dokončili s velkými problémy a časem za hranicí jedné minuty. Děvčata z Hoštic zachovala chladnou hlavu do pokusu šli s rozvahou, počkaly s vodou, což se jim vyplatilo a s časem 25:71 dnes brali první místo. Jako poslední,  nastoupili ke svému pokusu Hodějice. Všechno probíhalo podle představ bez větších zaváhání, ale levá proudařka nedoběhla, upadla na zem a ještě jí vyklouzla proudnice, která jí zranila a musela zasahovat i sanitka. Po tomto pokusu byli určitě všechny ženy, které ke svému pokusu nenastoupili rády, že odjíždí domů celé bez zranění a můžou se připravovat na další soutěž, která nás čeká v Dražovicích.

Doufám, že soutěž ve Velešovicích, nebo snad jen průběh soutěže od 13 družstva v kategorii mužů je dostatečným varováním pro další pořadatele, zda je nutné za každou cenu soutěž dokončit a hlavně obětovat zdraví soutěžících při nepříznivých podmínkách. Dále je třeba vytknout pořadatelům zbytečné protahování celé soutěže zařazením vystoupení žákovských družstev a  závěrečného nástupu, který proběhl za neustálého deště, stále se odbíhalo pro ceny a soutěžící ani nedostali diplom!!!  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář