Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reportáž Topolany 2010

6. 7. 2010

Reportáž Topolany 3.7.2010- Travnaté hřiště

Již po sedmé se rozběhl kolotoč VC okresu Vyškov, tentokráte v prostředí loňského vítěze VC v Topolanech. Parné odpoledne přilákalo do Topolan 25 družstev mužů z toho 2 mimo okres Vyškov, 2 nehodnocená do VC a 11 družstev žen. I když byla trať dobře připravená, rozběh byl na pevném a tráva pěkně střižená, časy dnes nic moc. V mužích padli dvě osmnáctky a 3 devatenáctky, jinak vše za 20 vteřin a v ženách pouze jedna osmnáctka a jinak za 20 vteřin. Travnatý povrch a tudíž se začínalo kategorií muži.

První na startu se představilo domácí áčko a jak jsme od nich už letos zvyklí, předvedli pokus bez zaváhání, snad jen trochu problém s vodou a čas pod 19 vteřin. Pěkně hozená rukavice ostatním družstvům. Druhé na startu Drnovice „B“ měli problém na levém proudu, když špatně vzal klubo, měl na dlouho koncovku a poté mu vypadla celá hadice z ruky a čas běžel. Tučapy „A“ v kompletní sestavě pokus pěkně rozběhli a bez problémů se voda tlačila k proudům, dnes si vybral Karel opět černý den a prostříkl, i tak to dnes stačilo na bednu. Myslejovické béčko opět ukázalo záda svému áčku a s časem pod 20 vteřin a s prostřikem na pravém proudu bralo podruhé za sebou pomyslnou bramborovou medaili. Drnovice „A“ dnes chybovali na levém proud, kdy proudař nedal proudnici a svůj pokus vzdali. Domácí béčko mělo smůlu na koši, když se košař netrefil do kádě, narazil o přední čelo, koš odpadl od savice a pak dlouho trvalo než opět našrouboval. Pokus sice dokončili, ale čas až za 30 vteřin. Hostěrádky- Rešov  chybovali na koši, který se utopil v kádi a košař ve snaze ho vylovit ponořil i koncovku savice a to pravidla bohužel nedovolují tudíž NP. Hlubočany po domácím úspěchu chtěli dokázat, že se budou prát o přední příčky ale mírné zaváhání levého proudu na základně a suk u rozdělovače na jeho straně zahnali čas za 22 vteřin. První terč však byl sražen v čase, který by stačil na celkové 5 místo. Tučapy „B“  měli pěkný pokus s chybou na pravém terči, kdy byla proudnice na 1 zub a zdržení, aůe pěkná práce na rozdělovači, který pohotově reagoval na situaci. Podobně jako u Hlubočan by čas stačil na první pětku podle prvního terče. Velešovice chybovaly na pravém proudu, který se zdržel na základně a poté opadlo od rozdělovače céčko pravého proudu, soutěžící pěkně pokropili trať a ve zmatcích dokončili s časem za 30 vteřin. Dětkovice dnes měli smůlu na pravém proudu, který na trati upadl, ztratil helmu a  proudnici a nechtělo se mu pokračovat v pokusu, tudíž i tento pokus nebyl klasifikován. Drnovice „C“ nejmladší a nejméně zkušený z drnovických dnes zazářil a zdolal trať pod 20 vteřin a vybojoval si celkové 5 místo. Hoštice Heroltice pokus s chybou na koši a nespojené první a druhé béčko a čas za 40 vteřin. Radslavicím při odběhu od základny odpadlo béčko od rozdělovače a opětovné připojení za běhu stálo cenné vteřinky. Moravské Prusy jejichž strojník uklouzl a rozkopl si spoje, nespojil jeden z nich, béčkař však pohotovým chvatem spojil za něho i když čas nebyl nic moc jen ocenění za snahu dokončit. Habrovany „B“ pěkný pokus na to, že soutěží první sezonu. Ivanovice na Hané měli pokus s pomalou vodou a béčkař dával nadvakrát na stroj. Mokrá (Brno venkov), která přišla v Hlubočanech o vítězství chybou proudaře, dnes nezaváhala a nejlepším výkonem pokořila domácí o pouhých 6 setin sekundy. Kučerov měl mírné problémy s vodou a pravý proud nedoběhl kam by si přál. Myslejovice „A“ pěkný pokus s nedoběhem obou proudařů, ale téměř totožným sestřikem. Šaratice měli také pomalé proudy, ale  čas těsně pod 22 vteřin. Habrovany „A“ měli smůlu na pravém proudu, který nedal proudnici a čas byl neúprosný. Dražovice měli pěkný pokus s c pomalým pravým proudem který nedoběhl a měl prostřik, když stříkal z velké dálky. Tvarožná (Brno- venkov) si zaběhla pěkný pokus bez vážnějších chyb, ale čas za 21 vteřin. Poslední na trati Ivanovice na Hané „B“ se snažili co mohli, moc nechybovali, snad jen pomalejší voda a čas těsně za 20 vteřin s minimálním prostřikem. Potom si ještě odběhli svůj pokus do Kučerova Ivanovice na Hané, které se účastní MČR dorostu v Litomyšli. Po nezbytném přesunutí terčů se na traťi představilo 11 ženských družstev.

Jako první to bylo družstvo Šaratic. Děvčata měla smůlu na levém proudu, který nestíhal a měl velký prostřik. Drnovice „A“ chybovali na pravém proudu, který nedal proudnici a skoro 24 vteřin trvalo než sestříkli druhý terč. Ivanovice na Hané měli pěkný pokus bez zaváhání a čas těsně pod 19 vteřin, za což dnes brali první místo. Jamajky z Kobeřic měli menší problémy na sacích, levý proud spojení hadic na základně a béčkách, ale i tak jim výkon za 21 vteřin dnes vynesl bronz. Velešovice měli problém na koši a rozdělovači. Drnovice „B“ jejichž košařka byla na tomto postu poprvé podržela naběračku v kádi a prostřik na pravém proudu, který měl problém i při pokusu áčka. Dražovice s půjčenou košařkou z Myslejovic měli na tomto postu problémy když Alča dávala tuším natřikrát a toto zdržení stálo cenné vteřinky. Habrovany měli mírné zdržení rozdělovače na základně a následně pravý proud nezvládl nápor vody,  rozhození proudařky a velký prostřik. Hlubočany měli pěkně rozběhnutý pokus, nebyla však dobře, nebo spíš vůbec nabraná voda. Když už se voda drala z proudnic stroj vypověděl službu a později se zjistilo, že odpadla hadička od AC pumpy dodávající palivo do karburátoru a pro holky to byl jediný neplatný pokus v ženské kategorii. Hodějice opět s Vendy na levém proudu měli tradičně rychlou vodu a proudy daleko od čáry, čas se zastavil na 20,18, ovšem dnes se nevedlo nikomu a proto jim čas stačil na druhé místo. Hoštice Heroltice měli mírné zaváhání rozdělovače na základně a poté opatrně s vodou a čas kolem 25 vteřin. Poté si odběhli své pokusy do Kučerova 4 družstva jejichž zástupkyně budou reprezentovat okres Vyškov na mistrovství republiky dorostu v Litomyšli.

Úplný závěr soutěže obstaral minisouboj žákovských družstev Topolan a Moravských Prus. Jak v mladších, tak starších žácích se z vítězství radovali domácí a ukázali, že jejich úspěch v lize mladých hasičů Soptíkovi v letošním roce nebyla náhoda. Při slavnostním nástupu topolanští předali plaketu panu Kudličkovi, který oslavil shodou okolností v den soutěže krásných sedmdesát let. Další ocenění předali Davidovi Ševčíkovi webmasterovi topolanských stránek, díky jemuž Topolany byli vyhodnoceny jako nejlepší hasičské webové stránky v ČR. Poté následovalo předání ocenění družstvům za jejich účast v dnešní soutěži. Občerstvení fungovalo s mírnými frontami, ale v takovém parnu se nikomu nechtělo ani hýbat a i chladící technika nestíhala. Pro říště bych doporučil topolanským vynechat minisouboj mladých hasičů a udělat jeden ukázkový pokus třeba mladších hasičů, jelikož ne všechna družstva byla nadšena čekáním, když už se soutěž protáhla pokusy družstev do Kučerova a potom ještě 4 družstva žáků. Mnohé soutěže vkládali pokusy žáků do soutěží, poté od toho však upustili, kvůli zdržování vyhlášení výsledků. Toto není výtka, pouze názory, vyslechnuté na závodišti po skončení soutěže. Další pokračování VC nás čeká 10.7.2010 v Kučerově na nové trati se základnou na zámkové dlažbě a nový travnatý povrch.  

Rozhodčí: Hlavní- Brandýs Miloslav

                 Disciplíny- Smutník Svatopluk

                 Startér- Buriánek Milan

                 Káď- Škůrek Radek       

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář